II Bieg – maj 2016

220 zawodników wzięło dziś udział w II Biegu Edukatora, który odbył się w malowniczej scenerii Lasku Winiarskiego. W kategorii biegu dla uczniów na 2 km – najlepszy okazał się Dawid Gola z ZSP nr 2, zaś w biegu na 10 km – Kononov Dmytro. – Wygrani są jednak wszyscy – bo nie chodzi o nagrody, ale o przyjemność biegania dla zdrowia – podkreślają uczestnicy.

Na starcie II biegu, adresowanego do młodzieży szkolnej – stanęło 34 zawodników z różnych szkół: liceów, gimnazjów a nawet szkół podstawowych.

 

Wśród młodzieży najlepszy okazał się Dawid Gola z ZSP nr 2 z czasem 7:26 startujący z numerem 30, drugie miejsce zajął Jakub Baran z Gimnazjum nr 10 w Kaliszu – z czasem 7:29, a trzeci był Mikołaj Mytuła z Gimnazjum nr 9, który pokonał dystans 2 km w czasie 7:37.

Jak udało nam się dowiedzieć – Dawid Gola trenuje bieganie od pół roku, jest także zawodnikiem lekkiej atletyki, trenuje pod okiem Waldemara Olszyny w UKS 12. Uczy się w pierwszej klasie Technikum w ZSP nr 2. W przyszłości chce biegać w maratonach. Raz brał już udział w biegu na 23 km. Dzisiejsza trasa była dla niego bardzo przyjazna.

Do biegu na 10 km, gdzie wymagania są znacznie większe – stanęło aż 186 zawodników. Znakomita większość – jak szacuje Zbigniew Czelusta główny organizator i prezes Stowarzyszenia KSO Edukator – około 80 % stanowiły osoby, które wzięły udział w tym Biegu przed rokiem. Słyszałem opinie, że uczestnicy rok temu byli bardzo zadowoleni z udziału i dlatego w tym roku również się zapisali– dodaje Prezes Czelusta.

W porównaniu do poprzedniego Biegu – zmodyfikowano nieco trasę na dwie pętle po 5 km każda, z półmetkiem na mecie, gdzie zawodników mieli szanse zobaczyć i dopingować kibice.

Najszybszy w biegu na 10 km okazał się 27 letni Kononov Dmytro, zawodnik pochodzenia Ukraińskiego, który wielokrotnie startował w różnych biegach i maratonach, a trasę w Kaliszu pokonał w czasie 35 min 24 sekundy. Drugi na mecie – około pół minuty później – przybiegł Krzysztof Górny z czasem 36:03, trzeci – Mateusz Grajek z czasem 36:54.

Ostatni zawodnik dzisiejszego biegu dotarł do mety po 1 godzinie i 14 minutach. Najlepsi w różnych kategoriach zostali uhonorowani okolicznościowymi medalami i statuetkami. Każdy z uczestników biegu otrzymał okolicznościowy medal II Biegu Edukatora.

W ceremonii dekoracji zwycięzców uczestniczyła Prezydent Kalisza – Karolina Pawliczak.

Biegacze bardzo pozytywnie ocenili trasę oraz organizację całego Biegu. Wszystko przebiegało sprawnie i bez zakłóceń. Zawodnicy nie tylko mieli szanse sprawdzić się na trasie, ale także lepiej się poznać i zintegrować podczas okolicznościowego pikniku. Organizatorzy przygotowali poczęstunek – gorący makaron w dwóch wersjach smakowych oraz kiełbaski z grilla.

Pogoda nam dopisała, a nawet było cieplej niż się spodziewaliśmy – mówi jedna z uczestniczek biegu, która podkreśla, że jest bardzo zadowolona z udziału. Przybyliśmy tu całą rodziną i mamy naprawdę udaną sobotę – dodała.

W grupie biegaczy można było zauważyć silnie reprezentowany klub nocnych biegaczy – Night Runners Kalisz występujących w charakterystycznych, odblaskowych koszulkach.

Najstarszym uczestnikiem biegu był dziś Zenon Królik z Ostrowa Wlkp., który ma 70 lat. Dystans 10 km pokonał w czasie 55 min 32 sek.

Sukcesem był I Bieg Edukatora rok temu i sukcesem okazał się dzisiejszy, drugi Bieg – powiedziała podsumowując dzisiejsze wydarzenie, Małgorzata Górska – dyrektor Niepublicznego Gimnazjum Edukator i organizator dzisiejszej imprezy.

Wszystko się świetnie udało dzięki wielkiemu zaangażowaniu naszych nauczycieli oraz młodzieży. Wszyscy wiedzieli co mają robić i za co są odpowiedzialni. Dochodzimy do coraz większej wprawy– mówiła Pani Dyrektor.

Warto dodać, że troje nauczycieli Edukatora oraz Prezes Stowarzyszenia KSO Edukator, które jest organem prowadzącym Niepubliczne Gimnazjum – osobiście startowali w biegu na 10 km. Dali tym samym świetny przykład młodzieży.

Wszystkim uczestnikom Biegu Edukatora serdecznie gratulujemy i już dziś zapraszamy za rok – na III Bieg EDUKATORA.

Organizatorzy – za naszym pośrednictwem – bardzo dziękują wszystkim sponsorom, dzięki którym mógł odbyć się dzisiejszy bieg. Także firmie Kalahari, która ufundowała okolicznościowe worki dla uczestników II Biegu Edukatora.