Rozumiem

Treść paska z cookies

Projekt edukacyjny w żołnierskim stylu

 

Jak co roku klasy drugie mają obowiązek przeprowadzenia projektu edukacyjnego i jak co roku w Edukatorze pomysłów i chęci do tego przedsięwzięcia nie brakowało.

Klasa 2a oraz 2b postanowiły połaczyć swoje siły i razem zmierzyć się z tym zadaniem. Uczniowie przybliżyli nam historię II wojny światowej, jej przebieg oraz istotne fakty w bardzo interesujący sposób. Projekt składał się z trzech etapów: wycieczka do Wilczego Szańca, "Piknik wiosenny" oraz film i prezentacja.

Podczas wyjazdu do dawnej głównej kwatery Adolfa Hitlera nakręcony został film opisujący następstwo wydarzeń XX w. Zawierał on istotne informacje na ten temat, a także scenki obrazujące sytuacje mające miejsce ponad 50 lat temu.

Dnia 31 maja br. zorganizowany został "Piknik wiosenny" na terenie ośrodka Caritasu. Wszyscy nauczyciele, uczniowie i pracownicy szkoły mogli w nim uczestniczyć, spędzając przy tym wspólnie czas na świeżym powietrzu. Głównym celem pikniku były jednak gry przeprowadzone przez uczniów klas drugich nawiązujące do tematu projektu, np. bieg terenowy. Nie zapomniano również o posiłku, który składał sie z wojskowej grochówki, kiełbasek z grilla oraz chleba ze smalcem. Podsumowując, była to świetna okazja do wspólnej integracji, wyjścia poza mury szkoły, a przy tym zdobycia nowej wiedzy.

Ostatni etap projektu odbył się 7 czerwca na terenie naszego gimnazjum. Miał on na celu zestawienie wszystkich dotychczasowych dokonań oraz przedstawić pozostałym uczniom wcześniej nakręcony film. W sali panował niezwykły klimat nawiązujący do wojny XX w. Dzięki wspaniałej scenografii oraz przebraniom gospodarzy projektu mogliśmy cofnąć się w czasie i wyobrazić sobie, jak wyglądał wtedy świat. Był on jednocześnie groźny, niebezpieczny, ale zarazem niezwykle ciekawy. Wielu z nas w końcu doczekało się również "premiery" ogromnego, kartonowego samolotu, który intrygował nas już od dobrych kilku miesięcy. Samą prezentację oraz ekranizację historii II wojny światowej nagrodzono gromkimi brawami i pozytywnymi opiniami widowni. Oprócz tego zostały przedstawione wyniki konkursów przeprowadzonych na pikniku, zobaczyliśmy również kulisy powstawania filmu dzięki "wyciętym scenom".

Każdy uczeń zgodzi się, że wykonanie projektu edukacyjnego jest nie lada wyzwaniem, które wymaga wielkiej pracy, cierpliwości i zaangażowania. Jednak co roku z tych poświęceń powstaje małe arcydzieło, które przynosi dumę i radość jego twórcy. Można stwierdzić, że to zadanie stawiane co roku przed drugoklasistami jest pewnego rodzaju "edukatorską tradycją", każdy traktuje je bardzo poważnie i wkłada w to swoje serce. Miejmy nadzieję, że ta zależność będzie kontynuowana przez następne roczniki.

Klasie 2a i 2b serdecznie gratulujemy i dziekujemy za trud, jaki włożyli w swoją pracę. Natomiast obecnym pierwszym klasom życzymy powodzenia w realizacji własnego projektu za rok.